Morrslieb i Mannslieb

Calendar

Ziemia w świecie Warhammera jest okrążana przez dwa księżyce – Mannslieb i Morrslieb

Maanslieb

Maanslieb jest większym z dwóch księżycy i zachowuje się jak “normalny” księżyc z 25cio dniowym cyklem pomiędzy pełniami. Podróż księżyca wokół planety odbywa się po przewidywalnej orbicie.

Słowo Mannslieb w reikspielskim oznacza Ukochany Mannana, a sam księżyc jest poświęcony bogowi morza Mannanowi

Morrslieb

Morrslieb, mniejszy z księżcycy, jest nieprzewidywalny. Pokazuje się czasem bliżej, a czasem dalej od swojego brata. Jego pozycja ma duży wpływ na Wiatry Magii.

Słowo Morrslieb oznacza Ukochany Morra, nawiązując do boga śmierci – Morra.

Znana legenda mówi o tym, że onegdaj demony polowały na ludzi tego świata, wyłaniając się z bramy na niebie, dopóki Morr nie zadał im śmiertelnego ciosu. Następnie stworzył drugi księżyc ze zgliszczy demonów, aby śmiertelnicy nigdy nie zapomnieli tego kto i jak ich uratował.

Inna legenda (przekazywana głównie przez wyznawców Chaosu) mówi o zapadnięciu się bram osnowy, na biegunach planety, w wyniku czego wielki blok spaczeni został wyrzucony w niebo, gdzie do teraz okrąża ziemię, bez końca rozsiewając Chaos na lądy, nad którymi przelatuje.

Od czasu do czasu, meteory spaczenia spadają z Morrslieba na powierzchnię planety.

W dwie noce w roku, oba księżyce są razem w pełni – Haxensnacht ( Noc Wiedźm ) oraz Geheimnisnacht ( Noc Tajemnicy ). Dla większości ludzi są to noce wielkiego strachu, a wydażenia z nich są złym omenem na przyszłość. Nawet najwięksi cynicy i sceptycy unikają straszliwego światła rzucanego przez oba księżyce w pełni. Z drugiej strony, wyznawcy chaosu, w tę noc organizują swoje zebrania i rytuały poświęceń.

Morrslieb i Mannslieb

Warhammer - Oko za Oko radekg radekg